36. Hafta

Standard

Hamilelikten anneliğe… Geriye sayım başladı.

Hamileliğimin sonuna geldim. 36.hafta bitiyor ve bebeğim 40 haftayı dolduracak mı diye merak ederek günlerim geçiyor. Eşimle birlikte son 1 hafta-10 gündür fena halde havaya girdik. Artık yapacak hazırlık kalmadı ve doğumu bekliyoruz. Hayırlısı ne zamansa o gün gelmesini diliyorum, ama artık bayağı sabırsızlanmış durumdayız. Dün akşam uyumaya çalışırken -artık uyumak zor çünkü!- geçen yaklaşık 9 ayı değerlendirdim.

– Hamilelik çok zevkli, ama gerçekten de zor bir süreç. “Çok rahat bir hamilelik geçiriyorum” dendiğinde, aslında hamileliğin getirdiği ekstralar zaten yaşanıyor, ancak fazladan bir sağlık sorunu yaşanmıyor diye algılıyorum. Ben de soranlara “Hamilelikle ilgili klasik şeyler var, onun dışında çok şükür iyi geçiyor” diyorum.

– İsteyerek hamile kaldıktan sonra zorluklar eninde sonunda vız geliyor. “Sen bir de kucağına al, hamileliği unutacaksın bile” diyenler çoğunlukta. Düşünüyorum da, çocuk büyütmekle ilgili o kadar ayrıntı ve iş varken 8-9 aylık hamilelik süreci gerçekten hafif olsa gerek. Neticede geçici bir dönem. Asıl söylemek istediğim aslında şu; Hamilelik, yani çocuk sahibi olmak; kesinlikle isteyerek ve karar verilerek yaşanması gereken bir durum.

– Herkesin hamileliği kendine özgü. Kitaplarda yazan veya konuşulan her şeyi tüm anne adayları yaşayacak diye bir kural yok. Ben hiçbir gün sabah bulantısı yaşamadım ama arada sırada gelen halsizliklerde zorlandım, evde saksı gibi oturduğum oldu.

– Birçok hazırlığı 7.ayın sonunda bitirmek gerekiyor. Sonrasında insan gerçekten ağırlaşabiliyor ve enerjisi olsa da pili çabuk bitebiliyor. Erken doğum ihtimali de cabası.

– Bilinçli olmak güzel, fakat her şeyi bilmeye çalışmak da çok faydalı değil bence. Anne adayı olarak üzerime düşenleri yaptıktan sonra, geri kalanını önce Allah’a, sonra doktoruma bırakarak hamileliğimi sakince yaşıyorum. Doktor nasılolsa gerekli takibi yapıyor, ben genel hatlarıyla bilgiler edindim, gerisini akışına bıraktım. Henüz anne adayıyken bile insana sürekli bir endişe hali zaten geliyor, üzerine eklememeye çalışmak lazım. Doktorlardan iyi bilecek halim yok! 🙂

– Eşim! Sayılı günde yaşanan bir dönemde benden desteğini en ufak şekilde esirgemedi. Buradan eşime teşekkürlerimi ve sevgilerimi iletiyorum 😉

– Çalışan anne adayı olduğumdan  kendini çok fazla zorlamadım. Allah korusun, erken doğum olursa “keşke biraz dinlenseydim” dememek için. Sonradan dinlenmeye asla fırsatımızın olmayacağını biliyorum:) 32.haftada izne başladım, bebeğimle geçireceğim vakitten gittiği için tabi ki memnun değilim ama gerçekten kendimi iyi hissetmiyordum, kararımdan şimdilik eminim. Neticede “Mutlu anne, mutlu bebek” demişler 🙂

– Annemin kıymetini şimdi daha iyi anlıyorum.  Buradan anneme de, babama da teşekkür ediyorum ve onları artık daha iyi anladığımı itiraf ediyorum 😉

– Annemler 5 kardeş. Düşündükçe anneanneme inanamıyorum. 5 hamilelik, 5 doğum! Herhalde 1-2 tanesinden sonra vücut da alışıyor, hamilelik günlük hayatın bir parçası haline geliyor diye bir düşüncem  var Ama kendi hamileliğimi, bir yandan da onun köy-kasaba ortamında yaşadığı zor hayatı düşündükçe hala inanamıyorum. En ufak bir “of”lamamda onu aklıma getirip halime şükrediyorum. Demek ki milyarlarca insan nasıl ve ne şartlarda doğduysa biz de bir şekilde doğum yapacağız, hayatın bir parçası. Güçlü olmak lazım.

Sonuç olarak, bunlar hamileliği sanki biraz hastalık hali gibi görünce yapabileceğimiz pek de fazla bişey yok. Bu liste uzayıp gidebilir. Hamileliğin asıl yüzü ise böyle maddelere hatta kelimelere bile dökmesi zor duygulardan oluşuyor. Annelik şimdiden böyle bir duyguysa, kim bilir bebeğimi kucağına almak, gün geçtikçe büyümesini izlemek nasıl bir duygudur! Henüz hamileyken bile, önceden bilmediğim bir boyuta geçtim, hep duyduğum ve tahmin ettiğim, fakat gerçekten yaşamadığım duyguları öğrendim. Meğerse kalbimin bilmediğim köşeleri ve derinlikleri varmış, ifade etmek gerçekten zor ama “kalbimin hiç bilmediğim derinliklerini öğrendim” diyebilirim. Hiç şair ruhlu değilimdir, ama annelik demek ki insanı böyle yapıyor.

ANNEN

GAMZE AKBAŞ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s