1.Yaş Hazırlığı

Standard

Doğumgünü Hazırlıkları

 

Gerçekten de ilk doğum günü heyecanı başkaymış. Oğlumun doğum günü olan 31 Mart yaklaştığında gerçekten de farklı duygulara kapıldım. Normalde kendiminkine karşı pek ilgili değilimdir. Aslında kimsenin ilgilenmemesini istiyor değilim, tam tersi, insanda bir beklenti oluşuyor ve günün sonunda, doğum günümün kutlanmasından tabi ki çok mutlu oluyorum. Ama oğlum için yaşadığım heyecan başkaymış.


31 Mart 2010  Çarşamba’ya denk geliyordu ama gününde yapılmasını çok istemiştim. Belki zor olucaktı ama doğum günü gününde yapılmalıydı bence. Neyseki haftasonuna bırakmadan o gün yapmaya karar vermiştik. Tarih yaklaştığında çok farklı duygulara kapıldım. Birinci yaş gününde, anne ve baba sanki kendi doğum günlerini kutlar gibi, heyecanlandığını herkes söylerdi. Bir yılın sonunda insan kendi başarısını kutlar gibi oluyor. Tabi ki yılbaşı misali, ertesi gün her şey değişmiş olmuyor ama insanın çocuğunun yaş almaya başlaması çok hoş.

 

Atakan artık koskoca bir erkek, “tam 1 yaşında!”

Evimizin salonunu, yeniden dekore etme işlerine başlıyordum “her şey mavi ve ışıltılı olsun”  istiyordum. Doğumgünleri için satılan peçete, balon, duvar süsü gibi ürünlerİ 1 hafta önceden hallettim.

 

Hazırlıkların ne olacağı aslında az çok belliydi. Pasta, süsleme, ikramlıklar, tabak-çanak, evin temizliği, kendi kıyafetim, canım Atakan’nımın kıyafeti, müzikler. Gönlüm, tüm eş dost akrabayı çağırmayı çok istiyordu. İstanbul’da olan tüm tanıdıklarımız yanımızda olmalıydı. O mutlu günü herkezle paylaşmak istiyordum. Ama hem çalıştığım, hem de Atakan’a annem baktığı için yetişemeyeceğimizi düşünüyordum ama annemin sayesinde herşeyin yetişeceğininde farkındaydım aslında.

 

 

Evde tüm sevdiklerimizle klasik bir şekilde kutlamaya karar verdik. Annem, babam doğum günü için 4-5 gün önce İzmirden gelmişlerdi.

Annem mutfak işini tamamiyle üstlenmişti. Birkaç gün önce babamla 2-3 tane market dolaşarak mutfak alışverişini birlikte yapmıştık.

Anneannende arkadaşlarını arayarak ikram listesi hazırlıyordu. Biricik babamız aslında bu doğum günü hazırlıklarına istemeyerek katılamıyordu denetleme hazırlıkları vardı. Eve saat sekizden önce gelemiyor geldiğindede bayağı yorgun oluyordu ama seninle ilgilenmek ve seninle oyun oynamak zevkindende asla vazgeçmiyordu.

Anneannen ikram listesini kafasında hazırlamıştı ben telaşlıydım ama deden ve anneannen eğer yanımızda olmasaydı asla bu kutlama hazırlıklarını yetiştiremezdim oğlum. Onlara burdan tekrar teşekkür ederim.

Emeklerine sağlık.

30 Mart Salı anneannen sabahtan mutfağa girmiş bir hızla pasta börek işine girişmişti. Dedende seninle ilgileniyordu sen uyuduğunda da annecim, deden anneannene yardım ediyordu. Bense işten bulduğum her fırsatta evi nasıl süslerimin derdine düşmüştüm. Tam 1 ay öncesinden başlamıştım aslında araştırmaya değişik fikirler oluşturmuştum kafamda.

 Doğum gününe 1 hafta kala tüm süsleri ve senin arkadaşlarına vereceğin hediyeleri almıştım.  Arkadaşlarına üfleyerek baloncuk çıkaran hediyeler hazırladık onlarıda 1 yaş doğum günü poşetlerinin içine koyduk hepsi tek tip güzel görünüyorlardı.

1 yaş şapkası ve 1 yaş sopalı balonları aldım.

Onlarıda hediyelerin konulacağı alana arkadaşlarına vermek üzere hazırladım.

Gelelim evi süsleme anımıza işte baban bana burda katıldı. Birlikte yapalım diye konuşmuştuk işten gelmesini bekledim seni deden oturma odasında oyalarken bizde babanla salonda süsleme işine başlamıştık. Sen birden salonu o halde görünce ne yapıcaktın çok merak ediyordum. Önce balonları şişirmeye başladık. Sonra onları sopalara taktık bu arada balonların bile özeldi, canım oğlum 25 tane ‘ 1 yaş balonu ‘ 20’ ye yakın nazarboncuklu balon ve kapı posterimizin arabası olan mcQuenn’li arabalı balonlar. Herşey özeldi annecim.

Ufak belki ama ayrıntıya ben çok dikkat ederim onuda bu güzel kutlamayla yaşamak istiyordum. Evet balonları daha sonradan dedeninde desteğiyle şişirme işlemini bitirmiştik. Baban tavana çifttaraflı bantla rengarenk fenerler ve domuz figürü yapıştırdı. Konsolun üstüne kocaman HAPPY BRİTHDAY yazısı astım. Yanlarına rengarenk balonlar. Bu arada tavşan şeklinde balonlarda almıştım. Karşı duvara 3metre boyunda birbirini takip eden renkli HAPPY BRİTHDAY yazısıda astık. Üstüne çifttaraflı bantla duvara balonlar, sağ tarafındaki duvara sarı ve mor çiçekler. Karşıda perdenin üstüne 1 YAŞIN KUTLU OLSUN pankartı üstünde yine balonlar. Salonun kapısı tüllerle kaplı mavi kalpli çubuklar ve renkli balonlar. Gelelim süslemenin sonuna dış kapımıza kocaman bir kapı posteri kapının boyunda. Posterin üstünde THE İS HERE PARTY yazısı yanlarında posterin üstündeki mcQueen arabasının balonlarından rengarenk bir misafir karşılama alanı. Evimizin 1 kat aşağısına kadar bu renkli geliş yolculuğu eşlik edicekti misafirlere. Apartmanın girişinden belli olmalıydı partinin olduğu.  Bu arada bant yapıştırdığım yerler çirkin durmasın diye renkli minik minik HAPPY BRİTHDAY yazılarını yapışkanın üstüne taktım. Bu minik yazıları masa süslemesindede kullandım. Annem masayı hazırladıktan sonra bu renkli yazıları boş kalan yerlere serpiştirdim. Ufak ayrıntı belki ama çok hoş gözüküyordu. Annecim canım oğlum bu güzel hazırlık bana o kadar mutluluk veriyordu ki anlatamam. İçimi heycanlandırıyordu. Seninle ilgili her güzel olay bana zaten mutluluk veriyor.

Evet süsleme olayımız bitmişti ve senin salona geldiğindeki tepkin heycanlı bir sesle defalarca vuvvv, vuv, vuuuuvvv diyerek o neşeni hiç unutmicam. Çok sevindin.

Ama o süslememin içinde  en büyük süsümüz zaten  canım oğlum  Atakan’nın kendisiydi.

Kutladığımız doğum gününde oğluma Zara mağzasından çok güzel bir takım elbise almıştım yelekli ve kumaş pantalon, rengi ne desemki lacivertle petrol mavisi arası kırçıllı kumaş ama çok tatlı oldun annecim o gece epey sükse yaptın. Yine sana bir sır annecim takımını 115 TL aldım. Babamız bu sırrımızıda bilmesin anlaştıkmı. JJJ  

İstanbul Etiler Venüs Pastanesini herkese tavsiye edeceğim. Pastamızı, Venüs Pasta’dan sipariş ettim. Baban duymasın annecim 100 TL’de pastaya  verdim. Bu da aramızda kalsın olurmu Atakancım. JJJ

 

Eskiden annelerimizin yaptığı pastaların devri çoktan geçmiş. Artık şeker hamurlu pastalar bu işin olmazsa olmazı olmuş. İlk doğumgünü olduğu için bu konuda da biraz özenmek istedim. Web sitelerinden yaptığım araştırma sonucunda 1-2 farklı müdahale ile ‘ 1 ‘ rakamlı bir pasta seçtim. Pasta geldiğinde, fotoğraflarda olduğundan çok daha güzel olduğunu görmek beni mutlu etti. En azından ilk yaşgünü hatırasıdır…

Fotoğraf ve video çekiminin sorumluluğunu tek bir kişiye vermek en iyisi olucaktı. Yoksa, pasta kesme telaşı esnasında “fotoğraf çekiliyor mu” diye düşünmeye gerek kalmıcak. Bu işi arkadaşlarıma devrettim. Müzik içinse, Atakan’nın sevdiği çocuk şarkıları ve klasik müzik CD lerinden 2-3 tanesini hazırlamıştım. 2 tanede havai fişekler almıştım. Evin batacağını bile bile aldım hiç umrumda da değildi aslında. Oğlumun doğum günü dahası varmı. Dünyam benim, herşeyim.

 

İkramlıklar konusunda ise, misafir konusundaki daimi telaşe müdürü annem ve müdür yardımcısı babam, bütün hafta Atakan’a bakmanın yorgunluğuyla  ve benim işe gitmemin verdiği yorgunlukla tüm hazırlıkları Salı akşamına bırakmak zorunda kaldık. Özellikle annem için gerçekten inanılmaz bir durum oldu ama Allah yardım ediyor. 2 çeşit börek, birisi peynirli börek yufkadan diğeri patatesli börek elde açma hamurdan, hindistan cevizli kakoolu şerbetli bir tatlı, havuçlu bisküvili toplar onlarda mickey mauseli bayrak kürdanlara takılı masada çok hoş gözüküyordu annecim. Daha sonra içi muhallebili kurabiye, kabak tatlısı,   Böylece çeşit çeşit ikramları hazırladı anneannen ben hiç yardım edemedim çok yoruldu Atakan, anneannen tekrar teşekkür ederiz. Onun sayesinde bu işi de en güzel şekilde hallettik.  

 


Davetiyemize de aynen şunu yazdık.

‘31 Mart 2010 Bii yaşıma daha girdim J Ben pastamı üflüyormuş gibi yapayım. Sizde beni alkışlayın olur mu ? Uykum gelmeden önce Saat 20:00 de buluşalım.’

 

Bu arada babamıza ;

Her nekadar benim tariflerim üzerine de hazırlanmış olsada bu parti davetiyemiz için verdiği emeğe teşekkür ederiz. Davetiyeye senin noelbaba kıyafetli çok güzel gülümsediğin resmini koydurmaya karar vermiştim. 6 tane biberon resmi ve her biberonun içine bir harf gelicek şekilde ATAKAN yazdırdım. 2 katlı yaşpasta resmi. Uçan balonların resmi ve sarı renkli HAPPY BRİTHDAY yazısıda vardı. Davetiyenin sağ üst köşesinde de bir bulutun üstünde ‘’ I’m One 1 ’’ yazısı vardı. Güzel gerçekten çok güzel bir davetiye olmuştu. Süslüydü bu tasarımı fotograf gibi bastırdım Balmumcudaki askeri fotografhaneden. Gelelim zarfına fotograf davetiyesini 18*21 ölçüsünde büyük bastırmıştım. Zarf bulmakta bayağı zorlandım onun için kendim hazırlamaya karar verdim buradan bana bu konuda yardımı olan emeği geçen Tayfun IŞIK’a ( Özel Şube Güvenlik ) teşekkür ederim.  Zarfın ön yüzüne davetlilerin her birinin tek tek isimlerini yazarak bilgisayar çıktıları hazırladık. Onları tek tek Tayfun abi muhteşem falçatasıyla kesti. Ve zarfın ön yüzüne birlikte yapıştırdık. Davetli listesinin altınada bu espirili yazıyı yazdım.

 

1. Geleneksel Doğum Günü Partime Bekliyorum.    

                                JJJ

 

 

 

 

 

 

 

 

Zarfın arka yüzüne de şu yazıyı hazırladım. Bilgisayar çıktısı alıp tek tek kesip yapıştırdık.

 

Nice nice yıllarda

Neşeli yarınlarda

Haydi el çırpalım

Mumla dolu pastaya.

 

Ve yapıştırmalarımız onda da evde olan malzemeleri kullanarak zarfları süsledim. Arka yüzüne uğurböcekli bir çıkartma stikerı. Zarfın ön yüzüne de mcQuenn arabası ve arkadaşları stikerlarını her davetiyeye farklı birer tane geleçek şekilde yapıştırdım. Zarfımızın zemini bembeyazdı. Güzel, özenli ince detaylara yer verilen ve herşeyden önemlisi emekle hazırlanan bir parti davetiyesini misafirlerimize dağıtmak üzere sunuma hazırlamış olduk.

 

Davetli listesi ve sana aldıkları hediyeleri sana ileride hatıra kalacağını düşünerek yazmak istedim.

 

Anneannen

Deden

 • Altın ‘Atakan’ yazısından kolye, uzaktan kumandalı jeep

 

Elmas Teyzen

Hüseyin Enişten

Tülay Teyzen

Elif Ablan

 • Elefun, Obur Timsah

 

 

Şenay Teyzen

Eray Amcan

Ertuğ

 • Işıklı Davul

 

Fadime Teyzen

Okan Amcan

Satı Babaanne

Deniz Kaan

 • Beşiktaş saati

 

Selim Amcan

Şule Teyzen

Nevin Anneanne

Selahattin Dede

Selin

 • Kapşonlu çift taraflı hırka

 

Selma Teyzen

Refet Amcan

 • Müzikli yürüyen kaplumbağ

 

Ayşe Ablan

 • Eşortman takımı

 

Ebru Teyzen

Yılmaz Amcan

Eylül

 • Müzikli ışıklı fil

 

Ayşegül Teyzen

Özkan Amcan

 • Geometrik şekillerin geçtiği araba

 

 

Handan Teyzen

Süleyman Amcan

 • Mont

 

Ayşe Teyzen

Mustafa Amcan

Elif Naz

 • Beşiktaş eşortman takımı

 

Özge Teyzen

Zülal  Amcan

Defne

 • Kapşonlu eşortman üstü

 

Seda Teyzen

Fırat Amcan

Utku

 • Renkli küpler, geometrik şekillerin geçtiği itfaiye arabası

 

Veeeeee…..

 

Annen

Baban

 • Mc Quenn’li tahta masa sandelye takımı

Hediyenin üzerinede bu yazıyı hazırladım ve yapıştırdım annecim.

 

 

Nice Yıllara Canım Oğlum,

 

 

Canım oğlumuz… Güzel yavrumuz… Annesinin bir tanesi… Babasının bir tanesi… Minik kuzumuz… Küçük meleğimiz… Sevgilerin en büyüğü…  

Bugün 31 Mart 2010.

 

1 sene olduğuna inanamıyoruz. O müthiş gün dün gibi gözümüzün önünde. Sanki tekrar yaşıyoruz, galiba o yüzden bu kadar duygulanıyoruz. 1 yaşını dolduruyorsun…

İnşallah çok çok güzel bir hayatın olur. İnan ki seni çok çok seviyoruz, anlatamayacağımız kadar çok…

Ömrümüz boyunca birbirimizi çok sevip saymamızı diliyorum. Babanla ve tüm sevdiklerimizle birlikte sağlıklı, mutlu, sevgi dolu uzun bir ömrümüzün olmasını diliyorum.
Bizim minik, şirin, güzel yavrumuz ATAKAN, ilk yaşın kutlu olsun. Seni çok seviyoruz.

Nice yıllara…

Annen                                Baban

Gamze AKBAŞ                 Emrah AKBAŞ

 

 

 

İşte bu misafirlerimizin hepsi senin için senin ne kadar büyüdüğünü görmek için geldiler.

 

 

Gelemediği halde sana hediye gönderenler,

 

Babaannen ve Deden

 • Uzaktan kumandalı jeep, gitar

 

Halan

Enişten

Gülce

Gülse

 • Abeküslü yazı tahtası

 

Dilek Yengen

Sebahattin Dayın

Sena

 • 2 takım yazlık şort , tişort

 

Anneanne’nin arkadaşı Nahide Teyzen

 • Kravatlı gömlek

 

İşte Atakancım ilk yaşının hediyeleri herkeze burdan tekrar teşekkür ederiz.

 

Kutlama saati olarak 20:00’ten sonrasını tercih ettim.

Atakan’nın tüm büyük işleri, akşam yemeği, uykusu bittikten sonra rahat rahat, en fazla meyve ve yoğurt faslı araya girerek geceyi buluruz diye düşündüm. Neyse ki planlar bozulmadı.

 

Ve saat 20:00’den sonra misafirlerimizi beklemeye başladık.

 

Davet ettiğimiz herkez gerek nöbetlerini gerek özel işlerni ayarlayarak bu mutlu günümüze katıldı. Oğlum 1 yaşına giriyordu. Hep güler yüzlüydüm ama içinden de mutluluktan ağlamak geliyordu. Ama makyajımız bozulmasın diğmi o kadar hazırlandık öğleden sonrayı kuaförde geçirdik. JJJ Tatlı telaş, mutluluk, heyecan, sevinç.

 

Misafirlerimiz geldikten sonra hal hatır sormalar güzel sohbetler yapıldı veee… sonra pasta kesimine geçildi. O güzel muhteşem masamızın başına ben, baban ve yakışıklı beyimizi alarak pastamızı üflemeye geçtik. Masamızın ortasında duran, yaş pasta masaya gelmeden önce konulan 1 yaş masa ortası süsünü alarak pastamızı getirdiler. Şarkılar, havai fişekler, alkışlar…

 

Veeeeeeeee…

 

NİCE YILLARA CANIM OĞLUMUZ.

 

 

 

 

 

Atakanım canım oğlum henüz yürümediğin için elbisenin paçalarına  takıla takıla emekleyip, doğum günü bebeği olmanın tadını çıkardın. Gerçi gecenin başında çok uyumak istedin ama arkadaşların gelince uykun açıldı.

Oğlum ikinci yaş gününde inşallah yürüyen, yarım yarım konuşan minik bir genç erkek olacağı için daha farklı olacağını düşünüyorum. Zaten ilerleyen yıllarda, çocukların son modası olan “temalı partiler” derdi başımıza sarılacak, biliyorum 🙂 Şimdilik daha geleneksel, mütevazi ve bence daha samimi olan güzel bir kutlamayı anılarımıza dahil etmiş oluyoruz…

 

 

ANNEN

Gamze AKBAŞ

Reklamlar

About atakan310309

Ankara'da 1983 yılında doğdum. 2006'da evlendim ve İstanbul'a taşındım. Mart 2009'da aramıza katılan oğlumuzun tatlı heyecanının keyfini çıkarıyoruz..

One response »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s